Nasza wizja

Wizja Morskiego Przedszkola w Gdańsku

• Morskie Przedszkole jest edukacyjną placówką publiczną, której wizją jest takie planowanie pracy wychowawczej i dydaktycznej z dziećmi, by nie pomijać żadnej ze sfer istotnych dla małego człowieka, by prowadzić jego rozwój w sposób mądry holistyczny. Naszym celem jest w pełni przygotować podopiecznych do życia na kolejnym etapie rozwoju, mając na względzie nie tylko rozwój ku edukacji wieku szkolnego.

Podejście holistyczne przejawia się w dbałości o rozwój:

• Fizyczny.
  • Psycho – emocjonalny i moralny.
  • Umysłowy, intelektualny i rozumienie świata zewnętrznego.

Rozwój fizyczny

• Pomoc we wczesnym wykrywaniu i zapobieganiu powstania wady postawy i narządów ruchu.
  • Dbałość o prawidłową wydolność oddechową i krążeniową.
  • Przeciwdziałanie nadwadze i otyłości, zagrożeniu cukrzycą i innym zaburzeniom metabolicznym występującym u dzieci.
  • Stymulowanie świadomości posiadanych możliwości/umiejętności ruchowych i ich dalszego rozwoju.
  • Usprawnianie koordynacji ruchowej,
  • Krzewienie umiejętność podejmowania solidarnego, zbiorowego, skoordynowanego wysiłku właściwego sportom/dyscyplinom drużynowym,
  • Stała praca budująca świadomość wagi i zasad racjonalnego, zdrowego odżywiania się.

Rozwój psycho - emocjonalny i moralny:

• Podkreślanie wartości i umiejętności pracy zespołowej zamiast nadmiernego nastawienia na indywidualizm i rywalizację,
  • Jednoczesna dbałość o poziom samoświadomości/znajomości siebie, mocnych i słabych stron,
  • Klaryfikacja i nauka realistycznej samooceny(nadmiernie wysoka lub przesadnie niska),
  • Wdrażanie umiejętności empatii i tolerancji na ludzką różnorodność,
  • Nauka umiejętności samokontroli emocji i zachowań,
  • Nauka wiedzy o relacjach międzyludzkich ich budowaniu i podtrzymywaniu,
  • Zachęcanie do wzajemnej otwartości, umiejętności rozmowy, nie omijania tematów trudnych i „gorących".

Rozwój umysłowy, intelektualny i rozumienie świata zewnętrznego:

• Pobudzanie do zdolności do samodzielnego stawiania pytań, formułowania problemów i ich rozwiązywania,
  • Stymulowanie funkcji pamięciowych i zapamiętywania,
  • Zrównoważenie myślenia analitycznego i syntetycznego oraz macierzowego,
  • Prowokowanie do twórczego, przestrzennego i dynamicznego myślenia na wielką skalę,
  • Kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za losy swoje, bliskich, małej ojczyzny i naszej planety,
  • Powrót do naturalnej świadomości ekologicznej, kontaktu z przyrodą i jej regułami.
Data dodania: 2018-12-18 08:44:10
Data edycji: 2021-01-25 12:31:16