Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Z cyklu - ''spotkania z psychologiem''

Z cyklu - ''spotkania z psychologiem''

Z cyklu - "spotkania z psychologiem"

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym materiałem dotyczącym sposobów radzenia sobie ze złością. W trakcie cyklicznych spotkań z psycholgiem dzieci uczą się identyfikowania i nazywania emocji, jak również radzenia sobie. Ostatnie zajęcia (jak i kolejne) poświęcamy złości. Zajęcia mają pomóc dzieciom nauczyć się świadomego poznawania, odróżniania i wyrażania nieprzyjemnego uczucia jakim jest złość. W formie zabawy, w znajomym otoczeniu, dzieci miały okazję poćwiczyć rozpoznawanie swoich uczuć. Sygnalizowałam również dzieciom, które źle znoszą niepohamowane wybuchy złości u innych, że nie musza się na to godzić. Zaprezentowane podczas zajęć pomysły na odreagowanie złości, z jednej strony sprawiają dzieciom przyjemność, a z drugiej mogą uspokoić negatywne emocje. Gdy dzieci mają okazję do prawdziwego odreagowania są bardziej skłonne do otwartej, szczerej rozmowy. To także okazja dla dorosłych do zrozumienia ich uczuć.  

Metody zaprezentowane i omawiane podczas zajęć (do dalszego wykorzystywania w domu): 

- Poduszka złości – dzieci mogą odreagować złość boksują lub uderzając z całej siły w poduszkę i jak najgłośniej ją wykrzykując (werbalizacja złości). Gdy dziecko się uspokoi, może normalnym tonem i bez używania brzydkich słów powiedzieć jeszcze raz, jakie konkretne zdarzenia doprowadziły je do takiej złości. 

- Rozrywanie gazet (papieru) – dla pozbycia się złości dziecko może podrzeć i rozrzucić gazety, a następnie pozbierać je do worka, mocno zawiązać na supeł i wyrzucić do kosza na śmieci, symbolicznie pozbywając się negatywnych emocji. 

- Zgniatanie piłeczek o różnej fakturze, plasteliny albo ludzika „Zgniotka” – wzmocniona folia aluminiowa (taka w jaką opakowuje się dekoracyjnie kwiaty) lub elastyczne, dające się zgniatać piłki lub ludziki,  świetnie nadają się do odreagowywania złości, które są niespokojne albo potrzebują ujścia dla nagromadzonych negatywnych emocji. Kiedy dzieci mocno zgniotą trzymany w ręku przedmiot, złość się zmniejsza, tak że mogą się uspokoić. Może nim również rzucać np. o podłogę. Dzięki temu, że przez takie zgniatanie przedmiot się nie niszczy, dzieciom udaje się przy okazji stworzyć niezwykle fantazyjne kształty. Jeśli przedmiot jest mały, dziecko może nosić go zawsze przy sobie np. w kieszeni. 

- Obrazowe wyrażanie złości – malowanie palcami na dużych powierzchniach, to sposób na puszczanie wodzy fantazji (możemy zastanowić się jak wygląda nasza złość) i dawanie upustu złości. Możemy do tego również wykorzystać kredki – dziecko ma za zadanie mocno ściskając kredkę wyrysować swoją złość. Później może ją porwać lub zgnieść i wyrzucić do kosza, symbolicznie jej się pozbywając. 

- Uderzanie w podłogę lub w poduszkę – rytmiczne uderzanie w podłogę jest odpowiednim zajęciem dla dzieci chcących odrea

gować złość. Gdy dzieci mocno i rytmicznie uderzają w podłogę 

- Podskoki lub wdeptanie złości w podłogę -  dobre na stres i frustrację – dzieci podskakując mogą odreagowywać negatywne uczucia. Każdy podskok może kończyć się na innej wysokości. Dziecko rozluźniając się, w prosty sposób pozbywa się złości.

 
Data dodania: 2021-10-19 16:37:04
Data edycji: 2021-10-19 16:38:08
Ilość wyświetleń: 395
Cytat
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej