Szkoła dla Rodziców

Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców jest realizowany w formie 10 warsztatów psychoedukacyjnych. Liczebność grupy wynosi maksymalnie 15 osób. Zajęcia zawierają krótkie omówienia tematów, a przede wszystkim ćwiczenia (np. dramy), debaty, odwołania do doświadczeń z własnego dzieciństwa. Cennym elementem edukującym jest również wymiana doświadczeń rodzicielskich między uczestnikami oraz tzw. praca domowa, czyli praktyczne zastosowanie w domu, w relacji z dzieckiem, nabytych w trakcie zajęć umiejętności.
Tematyka zajęć obejmuje: naukę umiejętności rozpoznawania i rozmawiania o uczuciach, stawiania jasnych granic i wymagań, zachęcania dzieci do współpracy, wspierania samodzielności dzieci czy rozwiązywania problemów i konfliktów. Kolejne tematy pozwalają poznać sposoby uczenia dzieci samodyscypliny, uwalnianie od grania ról i niekorzystnego etykietowania oraz wzmacnianie ich poczucia własnej wartości. W tym podstawowym module uczestnicy poszerzają świadomość własnych celów wychowywania. Uczestnicząc w programie rodzice dowiadują się i uczą, jak wykorzystywać w rodzicielskiej praktyce własne możliwości, których wcześniej nie dostrzegali. Proces ten często wymaga od uczestników warsztatów wewnętrznego przeżycia treści zajęć oraz otwarcia się na inne osoby w grupie.
Cykl warsztatów jest nieodpłatny dla rodziców dzieci uczęszczających do Morskiego Przedszkola w Gdańsku. Obowiązują zapisy. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisane osoby deklarują udział w całym cyklu warsztatów. Organizator zastrzega sobie możliwość anulowania warsztatów przy zebraniu się nieodpowiedniej ilości osób (minimum 12).
Informacje organizacyjne:
•       Miejsce: Morskie Przedszkole w Gdańsku, sala Koników Morskich II piętro;
•       Termin: środy godz.: 16:00-18:00, pierwsze spotkanie 23.01.2019r.;
•       Zgłoszenia: i.van-buuren@morskieprzedszkole.pl do 18 stycznia;
•       Ilość osób w grupie (12-15), zapisane osoby deklarują udział w całym cyklu warsztatów (10 spotkań);

Iwona van Buuren
PSYCHOLOG